Jak przygotować listę przeprowadzkową?

15 września 2020

Organizacja przeprowadzki to zdecydowanie jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu większości z nas. Liczba rzeczy i czynności, o których trzeba pamiętać, planując tak skomplikowaną operację logistyczną, może przytłaczać nawet prawdziwych mistrzów planowania. Na szczęście, istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by zmiana miejsca zamieszkania kosztowała Cię mniej nerwów. Jednym z nich jest sporządzenie listy przeprowadzkowej. Jak się za to zabrać? Co daje opracowanie szczegółowego harmonogramu wyprowadzki i jakie pozycje koniecznie trzeba w nim ująć? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czym jest lista przeprowadzkowa?

Lista przeprowadzkowa to nic innego jak zestawienie wszystkich niezbędnych czynności związanych z przygotowaniem i organizacją transportu mebli i pozostałego wyposażenia do Twojej nowej lokalizacji. Bez względu na to, czy przeprowadzasz się z Krakowa do Warszawy, czy zmieniasz mniejszą miejscowość na dużą metropolię, taka check-lista z pewnością pozwoli Ci lepiej „ogarnąć” logistykę. Szczególnie polecamy jej sporządzenie, jeżeli miejsce zamieszkania zmieniasz po raz pierwszy. Do jej wykonania nie potrzebujesz żadnych skomplikowanych aplikacji na telefon ani programu komputerowego. Kartka i długopis wystarczą, by swoją przeprowadzkę zaplanować w najdrobniejszych szczegółach.

Co umieścić na liście przeprowadzkowej

Listę obowiązków najlepiej podziel na kilka części, grupując poszczególne zadania w zależności od czasu, kiedy trzeba będzie je wykonać. Przykładowa check-lista może być podzielona na obowiązki do spełnienia:

  • kilka tygodni przed przeprowadzką,
  • na dwa tygodnie przed zmianą mieszkania,
  • tydzień wcześniej,
  • w dniu wyprowadzki,
  • kilka dni po przeniesieniu się do nowej lokalizacji.

Na parę tygodni przed operacją, powinieneś znać już jej dokładny termin. Jeśli w transporcie wyposażenia do nowego mieszkania ma pomóc Ci firma przeprowadzkowa, jest to właściwy moment na rozpoznanie rynku i wybór wykonawcy. Na czas przenosin być może będzie potrzebny urlop w pracy – to również odpowiednia pora, by załatwić wszystkie formalności. Aby w nowym mieszaniu cieszyć się wszystkimi udogodnieniami, złóż odpowiednie wnioski u dostawców telewizji, internetu, zamów nowe meble itp. Jeśli wiesz, że nowe lokum wymaga remontów, zaplanuj je już teraz.

Para robi listę przeprowadzkową

S

 

Dwa tygodnie do wyprowadzki to właściwy moment na zorganizowanie materiałów niezbędnych do pakowania, oraz ostatni czas na złożenie zlecenia na transport bagażowy w firmie przeprowadzkowej. Zwróć uwagę na to, czy masz do przewiezienia szczególnie delikatne lub drogocenne materiały – mogą one wymagać specjalnego zapakowania oraz transportu w odpowiednich warunkach. Nie zapomnij poinformować wszystkich zainteresowanych osób o Twoim nowym miejscu zamieszkania. Jeśli czynsz płacisz przelewem bankowym, zmień zlecenie stałe w systemie. W tym momencie możesz również rozpocząć pakowanie, zaczynając od tych rzeczy, które nie są Ci potrzebne do codziennego użytku.

Ostatni tydzień do przeprowadzki to szczególnie ważny moment – lista rzeczy do zrobienia wciąż jest długa, a czasu na ewentualne niedopatrzenia i błędy – już coraz mniej. Najważniejsze pozycje na liście na tydzień przed przenosinami to:

  • pakowanie wszystkich elementów wyposażenia, w tym także rzeczy osobistych, elektroniki, AGD,
  • umieszczenie najpotrzebniejszych przyborów w jedynym opakowaniu, do którego będziesz mieć łatwy dostęp,
  • potwierdzenie daty i godziny przeprowadzki w firmie transportowej, zorganizowanie pomocy w wynoszeniu mebli i sprzętu,
  • powierzenie opieki nad dziećmi na czas przewozu wyposażenia.

W dniu wyprowadzki kluczowe będą załadunek i bezpieczny przewóz wszystkich sprzętów. Dobrze, jeżeli pomoże Ci w tym doświadczona firma przeprowadzkowa. Po wejściu do nowego mieszkania sprawdź i spisz stan liczników prądu oraz wody, a następnie ustaw poszczególne pudła we właściwych pomieszczeniach. Rozpakowywanie zacznij od rzeczy pierwszej potrzeby.

Pierwsze dni po przeprowadzce to czas na rozpakowywanie, montaż mebli oraz pozostałego wyposażenia, a także na zrobienie porządku z pudłami i materiałami do pakowania. Sprawdź, czy na pewno wszędzie zaktualizowałeś swój adres, dokonaj obowiązku meldunkowego i rejestracji samochodu w nowym miejscu.

Dlaczego opłaca się zrobić wyprowadzkową check listę?

Stworzenie podręcznej listy zadań pozwoli Ci zorganizować poważną operację logistyczną, jaką niewątpliwie stanowi przeprowadzka, bez zbędnego stresu i obaw, o pomięcie któregoś z ważnych szczegółów. Jeśli jednak nie masz czasu, by samemu wszystkiego dopilnować, część zadań, jak pakowanie, zniesienie mebli, ich transport oraz wniesienie do nowego mieszkania, możesz zlecić profesjonalne firmie. Lajkonik Przeprowadzki to elastyczny cennik i najtańsze usługi przeprowadzkowe na terenie Krakowa i okolic. Skontaktuj się z nami już dziś i oszczędź sobie stresu!