Przeprowadzka? To wcale nie musi być trudne!

Choć zmiana miejsca zamieszkania bardzo często stanowi początek pozytywnych zmian życiu, trudno uniknąć stresu podczas pakowania się i przewożenia dużej ilości rzeczy, mebli i ubrań. W poniższym wpisie proponujemy Ci skuteczne rozwiązania, które mogą usprawnić ten proces i oszczędzić mnóstwo nerwów w czasie przygotowań do przeprowadzki.

Jak przygotować się do zmiany miejsca zamieszkania?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego, gdzie będziesz się przenosić. Jeśli Twoja lokalizacja zmienia się jedynie o kilka ulic lub osiedli dalej, często w zupełności wystarczy kilka kursów samochodem i pomoc znajomych albo bliskiej rodziny. Kluczową sprawą w sprawie przeprowadzki jest ilość rzeczy, jaką posiadasz – czasami nie doceniamy wielkości zgromadzonego wyposażenia, ubrań czy książek, które są ukryte w szafach. W związku z tym pakowanie najlepiej zacząć dużo wcześniej i stopniowo zapełniać pudła. Zanim jednak zaczniesz przeglądać zawartość swoich mebli, zdecyduj, w jaki sposób przewieziesz swój bagaż i czy będziesz korzystać z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej.

Samemu czy z firmą transportową?

Gdy trzeba przewieźć dużą ilość rzeczy, na daleką odległość, a w szczególności, jeśli transportowane są duże meble, najczęściej nie sposób poradzić sobie samemu. Jeśli masz odpowiednie uprawnienia, możesz wynająć samochód dostawczy do realizowania tego celu i zwołać znajomych do pomocy, jednak zwykle korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty firmy przeprowadzkowej. Dzięki temu nie musisz martwić się o szybki i sprawny załadunek, bezpieczny transport i wyładunek mebli i innych akcesoriów. Tego rodzaju usługi będą także niezwykle pomocne, gdy przeprowadzasz się za granicę.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas przewożenia rzeczy?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy transportowej, pamiętaj o kilku istotnych sprawach, które pozwolą szybko i bezpiecznie przewieźć meble i bagaż. Cena przejazdu zależy najczęściej od tego, ile rzeczy trzeba przenieść oraz na jaką odległość – profesjonalna firma pomoże Ci w optymalizacji kosztów przejazdu i razem z Tobą wybierze najlepsze rozwiązanie, udzieli także wskazówek jak przygotować rzeczy do podróży. Istotne jest także zadbanie o ubezpieczenie transportowanego dobytku i sporządzenie jasnej, zrozumiałej umowy. Wybieraj przedsiębiorców, którzy cieszą się dobrymi opiniami i umiejętnie wykonują powierzone zadania. Niezależnie od tego, czy chcesz przewozić bagaż sam czy z pomocą, zacznij już wcześniej gromadzić materiały do pakowania – kartony, taśmę klejącą, worki na śmieci i etykietki na pudełka.

Pakowanie – praktyczne wskazówki, które zapewnią bezpieczny transport

Nie ma idealnych przeprowadzek, jednak są takie, które przebiegają możliwie sprawnie i szybko. Niepotrzebne nerwy mogą jedynie pogorszyć cały proces, dlatego warto ze spokojem realizować punkty założonego planu. Jeśli mieszkasz z dziećmi, warto na czas pakowania zorganizować im wycieczkę z dziadkami lub bardzo zajmującą zabawę – choć mali domownicy mogą być bardzo chętni do wzięcia udziału w pakowaniu, często ich pomoc przynosi odwrotny skutek. Gwarantując spokój sobie i pociechom, efektywniej wykonasz zaplanowane, przeprowadzkowe działania. Gdy ustalisz już termin transportu, zacznij opróżniać lodówkę, wyjadając produkty, które się szybko psują oraz te, które magazynujesz w szafkach. Będzie znacznie mniej do przewożenia, a jedzenie się nie zmarnuje.

Wyrzucaj, ale z umiarem

Okres pakowania się to idealny czas na zrobienie generalnych porządków i wyrzucenie niepotrzebnych akcesoriów czy nienoszonych ubrań. Zanim wrzucisz rzecz do pudła, zastanów się, czy faktycznie jej używasz. Pozbywając się zbędnego bagażu, możesz znacznie zredukować ilość przewożonego ładunku. Podczas porządków pamiętaj jednak, że niektóre z potencjalnych śmieci mogą przydać się podczas zabezpieczania pakunków. Stare gazety świetnie sprawdzą się do owijania delikatnych talerzy czy szklanek. Podobnie jak koce, pluszaki czy poduszki, którymi wypełnisz puste przestrzenie między przedmiotami. Zachowaj także kartony i pudełka – w czasie przeprowadzki nigdy nie jest ich za wiele.

Podpisuj pudła i układaj kategoriami. Zaopatrz się w ściereczkę

Nie ma nic gorszego, jak sterta nieopisanych kartonów z rzeczami, która może zepsuć nawet najpiękniejszy dzień w nowym mieszkaniu. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i panicznego przeszukiwania dziesiątek pudeł w poszukiwaniu jednej rzeczy, przygotuj etykietki, które pomogą w odnalezieniu się po przeprowadzce. Wystarczą kartki, flamaster i taśma – podpisz każdy karton, a najlepiej wypunktuj na kartce, jakie akcesoria się w nim znajdują. Pamiętaj również, by nie mieszać elementów z różnych pomieszczeń w jednym pudełku – bardzo łatwo się wtedy zgubić wśród swojego bagażu. Przygotuj wilgotną ściereczkę, którą będziesz przecierać pakowane rzeczy – na miejscu będziesz układać już czyste elementy i oszczędzisz trochę czasu na sprzątaniu po przyjeździe.

Pakuj drobne rzeczy do większych

Najtrudniej pakować małe elementy, dlatego pamiętaj, że każde większe akcesorium może zostać pojemnikiem dla mniejszego. W taki sposób wspaniale zapakujesz przyprawy i produkty w saszetkach do garnków. Pojemniki na jedzenie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania śrubek i kołków z mebli lub wielu, drobnych kosmetyków. Ubrania przechowywane na wieszakach najlepiej włożyć razem z nimi do jednego, większego pokrowca, niż wkładać wszystko luzem do walizki.

Co jeszcze ułatwi przeprowadzkę?

Pudełka warto układać blisko wyjścia, szczególnie gdy po drodze jest wiele drzwi, które mogą znacznie spowolnić pakowanie bagażu do samochodu. Podczas przeprowadzania się warto wyposażyć się także w worki próżniowe, z których można odessać powietrze – pościel lub ubrania w takim pojemniku będą zajmować znacznie mniej miejsca. Jeśli w starym miejscu posiadasz zbędny sprzęt AGD lub inne odpady wielkogabarytowe, możesz umówić się z firmą przeprowadzkową na zabranie ich do utylizacji. Doświadczeni pracownicy mogą także pomóc w demontażu mebli oraz instalacji sprzętów po przyjeździe – jeśli nie masz nikogo do pomocy, warto skorzystać z tej opcji i nieco przyspieszyć urządzanie się w nowym mieszkaniu. Pakując się, zostaw na sam koniec odkurzacz i środki czystości. Podczas wynoszenia rzeczy, szczególnie mebli, na pewno będzie trzeba trochę posprzątać. Pamiętaj też, by przygotować podręczny bagaż, w którym znajdą się wszystkie niezbędne akcesoria, pozwalające funkcjonować, zanim rozpoczniesz rozpakowywanie pudeł w nowym miejscu. Walizkę lub torbę połóż z dala od kartonów, aby pojechały razem z Tobą, a nie zostały przypadkiem zabrane razem z meblami.

Przygotowania do przeprowadzki i sam transport wydają się trudną i niezwykle czasochłonną operacją. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz, zaplanujesz swoje działania i zastosujesz kilka prostych rad, wszystko stanie się łatwiejsze. Pamiętaj o przydatnych wskazówkach i nie wahaj się prosić o radę specjalistów, którzy mogą pomóc w przewiezieniu rzeczy!