Dzieci o wiele bardziej przeżywają zmiany niż dorośli. Do jednych z najbardziej drastycznych zmian należy przeprowadzka. Nowe otoczenie powoduje stres u najmłodszych. Dlatego warto zadbać o to, aby zmiana miejsca zamieszkania odbyła się w sposób jak najmniej szkodliwy dla dziecka. Jak tego dokonać? Wskazówki można znaleźć w tekście poniżej.
Przeprowadzka – co powoduje u dziecka?
Zmiana miejsca zamieszkania skutkuje utratą poczucia bezpieczeństwa. Kilkulatek czuje, że w przeciągu jednego dnia jego świat przewrócił się do góry nogami. Każdy maluch potrzebuje stabilizacji, a nowy dom powoduje jej zachwianie. Taka odmiana może sprawić, że dziecko zacznie odczuwać negatywne emocje, zwłaszcza jeśli dorośli nie przygotowali go odpowiednio do tak nagłej zmiany. Przeprowadzka to również pustka, czyli tęsknota za tym, co zostało gdzie indziej. Rodzice, którzy nie chcą narazić swojej pociechy na te negatywne skutki, powinni odpowiednio przygotować ją do nadchodzącej zmiany.
Symptomy dziecięcej traumy
Co świadczy o tym, że maluch przeżywa przeprowadzkę? Są to przede wszystkim wszelkie negatywne zmiany w jego zachowaniu. Należy do nich:
-
ciągły smutek lub drażliwość,
-
unikanie kontaktu z innymi,
-
zanik apetytu,
-
buntownicza postawa,
-
sprzeciw wobec poleceń rodziców,
-
problemy z zaśnięciem lub nocne moczenie się.
Uważa się, że im starsze jest dziecko, tym większym wyzwaniem jest dla niej przeprowadzka. Ze zmianą miejsca zamieszkania z reguły lepiej radzi sobie rodzeństwo niż jedynak.
Komunikacja to podstawa
Na samym początku należy postawić na rozmowę. Temat przeprowadzki powinien zacząć pojawiać się w codziennych rozmowach z mamą i tatą. Warto wytłumaczyć maluchowi, dlaczego doszło do podjęcia takiej decyzji. Nadchodzącą zmianę warto również przedstawiać w jak najlepszym świetle. Podkreślenie zalet – takich jak większy pokój, ogród czy atrakcje w postaci placu zabaw – nastawi malucha entuzjastycznie. Odpowiednia rozmowa to zazwyczaj połowa sukcesu. Jednym ze sposobów na przyzwyczajenie malucha do nowego otoczenia są bajki terapeutyczne, których głównym tematem jest właśnie przeprowadzka.
Oswojenie z miejscem
Dziecko powinno dobrze poznać nowe otoczenie na długo przed zamieszkaniem w nim na stałe. Dlatego poleca się kilka wycieczek do nowego domu czy mieszkania, aby maluch mógł zapoznać się z okolicą. Można odwiedzić pobliski park lub przyszłych sąsiadów. W ostateczności wystarczy pokazanie zdjęć nowego mieszkania czy domu. Najważniejsze, aby dziecko wyrobiło sobie pozytywną opinię na temat nowego miejsca zamieszkania.
Urządzamy dom lub mieszkanie
Maluch podejdzie do przeprowadzki z uśmiechem, jeśli wcześniej wspólnie z rodzicami zaplanuje aranżację nowego miejsca. Uwagi dziecka należy uwzględnić szczególnie podczas urządzania jego pokoju. Może ono również częściowo pomagać w pracach remontowych takich jak, chociażby malowanie ścian czy rozmieszczanie dekoracji.
Pakowanie całą rodziną
Dzieci lubią czuć się ważne, a uwzględnienie ich pomocy w trakcie przeprowadzki stanowi wyraz uznania. Warto przy tym zamienić żmudną konieczność w prawdziwą zabawę. Maluch może odpowiadać za wypełnienie kartonów kolorowymi piankami albo oklejenie ich przy użyciu wesołych naklejek. Najlepiej pozostawić do spakowania najmłodszemu pomocnikowi rzeczy, których nie można łatwo uszkodzić. Przewiezienie innych akcesoriów warto powierzyć profesjonalnej firmie przeprowadzkowej, która zorganizuje szybki i bezawaryjny transport.
Razem z ulubionymi rzeczami
Tęsknotę za dawnym miejscem pomogą ukoić ulubione zabawki. Namiastkę domu stanowią również dotychczasowe meble i akcesoria takie jak poduszki, talerze czy kubki. Warto także stworzyć listę rzeczy, które rzeczywiście chce się wziąć ze sobą. Pomoże to ograniczyć objętość bagażu, dzięki czemu będzie można skorzystać z bardziej atrakcyjnego cennika firmy przeprowadzkowej.