Jak spakować szkło na czas przeprowadzki?

28 stycznia 2020

28W czasie przeprowadzki szczególną uwagę trzeba poświęcić przedmiotom, które są szczególnie podatne na uszkodzenia. Do takowych z pewnością należą rzeczy wykonane ze szkła. Jak spakować ozdoby i inne akcesoria wykonane ze szkła przy zmianie miejsca zamieszkania? Podpowiedzi znajdują się poniżej.

Kluczem do sukcesu – odpowiednie przygotowanie

Pakowanie szkła należy zacząć od zgromadzenia akcesoriów i materiałów, które zabezpieczą przewożone rzeczy. Nie warto na nich oszczędzać. Niezbędne będą:

  • kartony – o odpowiedniej grubości, najlepiej modele pięciowarstwowe, które dodatkowo można wzmocnić taśmą klejącą;

  • papier – przydaje się do wypełnienia pustej przestrzeni – poleca się zacząć zbierać gazety i makulaturę już przez pewien czas przed przeprowadzką;

  • folia bąbelkowa – stanowi dobrą amortyzację w razie upadku.

Do tego trzeba pamiętać o flamastrze, który przyda się do oznaczenia kartonów z delikatnymi rzeczami w środku.

Precyzja i systematyczność

Pakowanie szkła to żmudne zadanie, jako że każdy element powinno się owinąć w materiał zabezpieczający. Jako pierwsze zabezpieczenie z powodzeniem posłuży papier lub folia bąbelkowa. Dzięki temu uniknie się niechcianych rys na szklanej powierzchni. Dodatkową warstwę ochronną stanowią ubrania i materiały. Można użyć ich również do owinięcia przedmiotów albo po prostu umieścić pomiędzy poszczególnymi akcesoriami. Takie zabezpieczenie pozwala zamortyzować wszelkie upadki, a do tego chroni przedmioty przed przemieszczaniem się podczas przewożenia.

Odpowiednie dopasowanie

Podczas pakowania szkła trzeba wziąć pod uwagę kształt poszczególnych przedmiotów. Należy rozmieścić je tak, aby zostawić, jak najmniej luzu. Dno kartonu powinno się wyłożyć folią bąbelkową lub materiałem. Jako pierwsze poleca się umieścić w kartonie te akcesoria, które są największe, czyli talerze i różnego rodzaju figurki. W wolne miejsca wystarczy wpasować mniejsze, opakowane w papier elementy. Dla dodatkowego bezpieczeństwa można włożyć mniejszy karton do większego, wypełnionego materiałem zabezpieczającym.

Oznaczenie kartonów

Pakunki należy teraz odpowiednio oznaczyć. Jest to szczególnie ważne przy ich dużej ilości oraz wtedy, gdy w transporcie pomagają inne osoby lub też profesjonalna firma przeprowadzkowa. Na kartonach należy zaznaczyć, że przedmioty znajdujące się w środku są delikatne i wymagają specjalnej uwagi podczas przenoszenia. Dla ułatwienia całego przedsięwzięcia warto również wypisać zawartość pakunków w widocznym miejscu oraz zaznaczyć, gdzie znajduje się góra, a gdzie dół. Dzięki temu rozpakowanie poszczególnych kartonów będzie znacznie wygodniejsze.

Jak pakować poszczególne akcesoria?

Jak zabezpieczyć lustra, a jak lampy czy szklane ozdoby? Lustra należy okleić folią bąbelkową oraz taśmą. Żyrandole i lampy wystarczy rozmontować, zabezpieczyć przy użyciu papieru, a następnie umieścić w kartonach. W przypadku szklanej zastawy każdy element należy osobno okleić papierem lub inny materiałem zabezpieczającym, a następnie umieścić w kartonie. Wolną przestrzeń poleca się wypełnić przy użyciu styropianu lub ubrań. Podobnie należy postąpić w przypadku szklanych elementów mebli.

Ubezpieczenie przedmiotów

Jeżeli transport szklanych akcesoriów jest przeprowadzany samodzielnie, wówczas warto rozważyć ich ubezpieczenie. Taką ofertę posiada co najmniej kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Należy jednak pamiętać, że polisa nie zwalnia z obowiązku delikatnego obchodzenia się z przewożonymi rzeczami.

Najprostsze rozwiązanie

Osoby, które chcą zaoszczędzić swój czas, mogą zawsze skorzystać z oferty firmy przeprowadzkowej. Tego typu przedsiębiorstwa zapewniają zazwyczaj specjalną usługę przewiezienia delikatnych przedmiotów. Wybierając tę opcję, można mieć pewność co do tego, że pakowanie przeprowadzą specjaliści. Posiadają oni nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale również profesjonalne akcesoria i materiały, dzięki którym przedmioty są w pełni bezpieczne. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy przewożone rzeczy mają dużą wartość – sentymentalną lub finansową.