Jak spakować zabawki do przeprowadzki?

26 sierpnia 2020

Dziecięcy pokój to miejsce, w którym podczas pakowania czeka najwięcej niespodzianek. Wiedzą o tym wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek zmieniali lokum lub przeprowadzali remont. Okazuje się, że zbieranych przez lata przedmiotów i zabawek jest dużo więcej, niż mogłoby się wydawać. Część z nich ma kruche elementy,  Jak spakować ulubione zabawki malucha, aby były bezpieczne w transporcie? Jak odpowiednio je przewozić? Podpowiadamy.

Jakich kartonów użyć do spakowania zabawek?

Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz wykorzystać pudła „z drugiej ręki”, czy wolisz kupić nowe opakowania do przeprowadzki. Bez względu na wybrany wariant, przyda Ci się kilka pakunków różnej wielkości oraz grubości.

Jeśli stawiasz na pakowanie w stylu zero waste, rozpocznij gromadzenie kartonów z wyprzedzeniem. Najmocniejsze i najbardziej wytrzymałe są te po szklanych butelkach i owocach. Zanim wypełnisz je zawartością, zwróć uwagę na to, czy są one czyste w środku.

Jeśli stawiasz na nowe produkty do pakowania, zaopatrz się w wyroby o ściankach różnej grubości. Do cięższych i delikatnych zabawek wybierz wytrzymałą 5-warstwową tekturę. Dużym atutem takich pudeł są wycięte w ściankach rączki, za które wygodnie chwycisz. Po przeprowadzce na nowe miejsce mogą one posłużyć Ci jako organizery do szafy lub piwnicy. Pluszaki spakuj w czysty i wytrzymały worek z plastikową taśmą. Miękkie materiałowe zabawki o jasnej kolorystyce dodatkowo zabezpiecz, owijając każdą z nich niezadrukowanym papierem.

Jak zabezpieczyć zabawki w kartonach?

Aby ochronić przedmioty przed uszkodzeniem, koniecznie zabezpiecz je we wnętrzu pudeł za pomocą:

 • folii bąbelkowej,

 • papieru,

 • cienkiej tektury,

 • taśmy klejącej.

Obiekty, składające się z wielu drobnych elementów np. zestawy klocków dobrze jest zamknąć w oryginalnym opakowaniu, a następnie owinąć papierem i zakleić przezroczystą taśmą. To samo dotyczy, np.:

 • figurek i lalek z detalami, które mogą ulec zgnieceniu,

 • resoraków,

 • elektrycznej lokomotywy,

 • zabawek interaktywnych.

Jeśli masz w domu kartonik, w którym kupiłeś przedmiot – zacznij od schowania go właśnie w nim. Jeśli opakowanie producenta wylądowało dawno temu w koszu, poszukaj tekturowej ochrony o podobnych gabarytach. Wolne przestrzenie w środku wypełnij gazetami.

Każdy przedmiot, który chcesz ochronić przed zadrapaniami, owiń papierem lub folią bąbelkową. Zabawki układaj tak, aby na samym dnie znalazły się najcięższy przedmioty. Jeśli używasz kartonów z zaprzyjaźnionego „spożywczaka”, na wszelki wypadek wzmocnij ich dno dodatkową warstwą tektury. Wolne przestrzenie między przedmiotami wypełnij zgniecionymi gazetami lub materiałem (starymi ręcznikami, t-shirtami, czystymi szmatkami itp.).

Wszystkie kartony owiń kilkukrotnie szeroką „pocztową” taśmą klejącą i starannie opisz w widocznym miejscu. Jeśli to konieczne, na wieku i po bokach przyczep naklejki z napisem „Ostrożnie!”.

Jak przewieźć zabawki, żeby ich nie uszkodzić?

Każda przeprowadzka to przedsięwzięcie wywołujące emocje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Maluchom może być trudno na początku przyzwyczaić się do zmiany. Otoczenie ich znajomymi przedmiotami pomoże szybciej oswoić się z nowym miejscem. Dlatego tak ważne jest, aby po przyjeździe na miejsce nie okazało się, że ukochana zabawka zniszczyła się w transporcie.

Na szczęście są sposoby na to, aby przewożenie delikatnych przedmiotów było jak najbardziej bezpieczne. Nasze główne rady brzmią:

 • zadbaj o odpowiednie auto,

 • uważaj podczas przenoszenia pakunków,

 • właściwie ułóż pudła wewnątrz samochodu,

 • zbadaj trasę, którą musisz pokonać,

 • jedź ostrożnie.

Pudła ustaw tak, aby nie przemieszczały się wewnątrz pojazdu. Najcięższe kartony połóż na spód, a najlżejsze na górę. Pamiętaj o zabezpieczeniu lekkich pakunków z cenną zawartością. Jedno ostre hamowanie wystarczy, aby ulubiona konsola lub interaktywna zabawka uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Ostatnią, jednak niezwykle istotną poradą jest – w przypadku, gdy Twoje dziecko jest małe, przygotuj podręczną walizeczkę z ukochanymi zabawkami. W ten sposób łatwiej będzie odnaleźć najważniejsze detale dziecięcego świata i wspólnie przetrwać kilka pierwszych dni „na kartonach”. A jeśli nie chcesz martwić się o lalki, konsole i resoraki Twojej pociechy – wybierz fachową firmę przeprowadzkową, która zajmie się dla Ciebie profesjonalnym transportem mienia i zrobi to tanio! Oferujemy kompleksowe usługi, wynajem aut z kierowcą oraz inne elastyczne warianty pomocy. Sprawdź nas!