Jak przygotować zwierzęta na przeprowadzkę?

14 października 2019

Podjąłeś decyzję o zmianie lokalizacji miejsca zamieszkania? Jesteś właścicielem psa, kota lub innego domowego zwierzaka? Jeśli tak, musisz zdawać sobie sprawę, że przeprowadzka dla czworonoga wiąże się z ogromnym niepokojem i lękiem. Pracownicy z firmy przeprowadzkowej Lajkonik w Krakowie podpowiadają, jak przygotować pupila na tak stresujące wydarzenie.

Po pierwsze: zminimalizuj stres związany z przeprowadzką.

Wiele futrzaków źle znosi przenosiny do nowego domu, czy mieszkania. Dotyczy to w szczególności kotów, które są zwierzętami terytorialnymi, mocno przeżywając każdą, nawet najmniejszą zmianę otoczenia. Dlatego, zanim nadejdzie dzień przeprowadzki, postaraj się spędzać jak najwięcej czasu ze swoim czworonogiem. Możesz robić ze zwierzakiem to, co on lubi najbardziej – bawić się, czesać go, podsuwać mu ulubione smakołyki itp. Pamiętaj też, że Twój najlepszy przyjaciel bacznie Cię obserwuje i wyczuwa wszystkie Twoje emocje, w szczególności te negatywne. W związku z tym ogranicz mu przekazywanie swoich stresów, a szybko przekonasz się, że podopieczny znacznie lepiej zniesie niespokojne dni.

W trakcie przeprowadzki ze zwierzęciem:

  • częściej wychodź z nim na zewnątrz,
  • nie zmieniaj trybu dnia pupila,
  • zachowaj pozytywne nastawienie,
  • okaż czworonogowi spokój i cierpliwość,
  • w razie silnego stresu zasięgnij konsultacji weterynarza.

Po drugie: zadbaj o komfort zwierzęcia w trakcie transportu.

Przeprowadzka to nie tylko transport mebli, sprzętów RTV i AGD oraz innych przedmiotów. Planując zmianę lokalizacji zamieszkania, musisz także zadbać o przewiezienie swojego milusińskiego w komfortowych warunkach. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalny transporter, który możesz kupić np. w sklepie zoologicznym. Tego typu klatka transportowa powinna oczywiście zostać dopasowana do rozmiaru czworonoga, gdyż w przeciwnym razie zwierzę nie zostanie właściwie przypięte i zabezpieczone. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług firmy organizującej tanie przeprowadzki, pamiętaj, aby nie przekazywać futrzaka w przypadkowe ręce. Odradzamy też wysyłanie zwierzęcia paczką kurierską lub pocztową.

Po trzecie: pamiętaj o formalnościach, jeśli przeprowadzasz się za granicę.

Szczególnie wiele trudności może przysporzyć przeprowadzka ze zwierzakiem za granicę. W takiej sytuacji ważne jest, aby zadbać nie tylko o transport pupila w wygodnych warunkach, ale także załatwić wszelkie niezbędne formalności. Dlatego wcześniej koniecznie sprawdź wymogi prawne obowiązujące kraju, w którym zamierzasz zamieszkać. Między państwami należącymi do Unii Europejskiej możesz przewozić psy i koty. Upewnij się jednak, że Twój podopieczny ma ważny transport i został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Niektóre kraje dodatkowo wymagają wszczepienia czworonogowi mikroczipu – miniaturowego nadajnika z unikalnym numerem identyfikacyjnym.

Po czwarte: pomóż zwierzakowi zaadaptować się w nowym miejscu.

Po przenosinach do nowego miejsca zwierzę może czuć się nieswojo. Dlatego warto, abyś pomógł mu zapoznać się z nieznaną przestrzenią. Być może Twój milusiński początkowo będzie chował się za fotelem, czy kanapą. W takiej sytuacji nie próbuj go na siłę stamtąd wyciągać. Lęk i niepokój powinny minąć po pewnym czasie, a wtedy zwierzę samodzielnie rozpocznie zaznajamianie się z terenem. By ułatwić pupilowi adaptację, koniecznie zabierz jego stare rzeczy – zabawki, posłanie, naczynie na wodę itp. Jeśli chcesz zmienić mu legowisko, najlepiej uczyń to kilka, a nawet kilkanaście dni po przeprowadzce.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jakie masz zwierzę w domu, przeprowadzka zawsze będzie się dla niego wiązać z ogromnym stresem. Dlatego, w trakcie zmiany lokalizacji miejsca zamieszkania, wygospodaruj trochę wolnego czasu i spędź go ze swoim podopiecznym. Pamiętaj też, że w odpowiednim zaplanowaniu całej operacji może Ci pomóc firma przeprowadzkowa. Podczas gdy Ty będziesz opiekować się zwierzakiem, profesjonaliści zorganizują za Ciebie transport mebli, zadbają o właściwe zabezpieczenie sprzętów oraz zajmą się ich załadunkiem i rozładunkiem.