Jak spakować książki przed przeprowadzką?

28 lipca 2020

Wydaje się, że pakowanie i przenoszenie książek to najprostsze z zadań podczas przeprowadzki. Nic bardziej mylnego. Nieumiejętne zabezpieczenie i nieuważne transportowanie księgozbiorów może skończyć się zniszczonymi okładkami i kartkami. Nawet najmniejsze uszkodzenie psuje estetykę książki. To z kolei skutecznie potrafi zepsuć przyjemność z czytania. Zniszczonej pozycji nie wyeksponujesz w prywatnej biblioteczce. Sprawdź nasze rady i ochroń swój ukochany księgozbiór!

Jak pakować książki do kartonów?

Dobra przeprowadzka zaczyna się od szczegółowego planowania. Jeśli chcesz ułatwić sobie proces i podjeść do tematu jak prawdziwy mistrz organizacji, zacznij od zastanowienia się, jak ułożysz wolumeny na półce w nowym lokum. Podczas pakowania kieruj się zasadą „zawartość jednej półki = zawartość jednego pudła”.

Jednak żeby nie nadwyrężyć sobie pleców przy przenoszeniu pakunków, może okazać się konieczne podzielenie jednej grupy przedmiotów na dwa kartony. Wystarczy wtedy każdy z nich dobrze opisać, aby później szybko odnaleźć się pośród sterty pudeł. Przygotuj mocne pudła, szeroką szarą taśmę „pocztową”, gazety lub papier, gruby marker i podążaj za poniższymi wskazówkami.

  1. Najcenniejsze książki np. te o gładkich i lśniących okładkach opakuj osobno w papier.

  2. Wyłóż pudło miękkimi ścierkami, chustkami lub papierem, aby zminimalizować ryzyko powstania rys.

  3. Zacznij od cięższych i większych egzemplarzy, rozłóż je równo na spodzie pudła. Na samą górę połóż najlżejsze.

  4. Każdą wolną przestrzeń na bieżąco wypełniaj papierem, tak samo zrób z miejscem na samej górze. Nie układaj książek do samego czubka, zadbaj o to, aby zmieścić ochronną warstwę papieru i swobodnie zamknąć tekturowe klapy.

  5. Nie żałuj taśmy! Oklej pakunek solidnie i opisz go tak, aby przenosząca je osoba wiedziała, z czym ma do czynienia, zanim z werwą dźwignie karton i zrobi sobie krzywdę.

Jeśli zależy Ci na przewiezieniu domowej biblioteczki bez uszczerbku, zapomnij o pakowaniu jej luzem w torby. Szczególnie w sytuacji, gdy Twój nowy dom odległy jest o wiele kilometrów.

Klient pakuje książki do kartonów przed przeprowadzką

Jakie kartony wybrać na książki?

Przede wszystkim solidne, czyli najlepiej takie wykonane z pięciowarstwowej tektury. Nie musisz kupować nowych pudeł, wystarczy, że umówisz się z jakimś sklepem, że odłoży dla Ciebie opakowania, w których przewożone były ciężkie przedmioty, takie jak np. słoiki czy sprzęt elektroniczny. Zwróć uwagę, czy kartony są czyste w środku. Koniecznie usuń z nich kurz.

Zadbaj o różnorodne wielkości pudeł, aby móc swobodnie dobierać je do potrzeb. Najlepiej, jeśli kartony zaczniesz gromadzić z wyprzedzeniem. Łatwiej jest wyrzucić zbędny karton niż gorączkowo poszukiwać odpowiedniego opakowania w dniu przeprowadzki.

Koniecznie zadbaj o wystarczającą ilość papieru, który będziesz mógł zgnieść, aby wypełnić nim wszystkie wolne przestrzenie. Jeśli do przenosin masz jeszcze trochę czasu, zacznij zbierać stare magazyny i gazety. Papier powinien wypełniać przestrzeń i blokować ich zawartość. Uważaj na zbyt ciasne upychanie wypełniaczy – możesz nieumyślnie zagiąć rogi okładkom.

Na co zwrócić uwagę pakując książki?

Prawdziwi maniacy czytania wiedzą, jaki to ból, gdy ulubiona książka ulega uszkodzeniu. Oprócz powyższych rad, z pewnością warto skorzystać z jeszcze jednej złotej zasady pakowania. Jeśli bardzo zależy Ci na jakiejś pozycji literatury, owiń ją w folię bąbelkową i oklej taśmą. Ten egzemplarz możesz nawet wziąć do plecaka lub torby na czas transportu. Pamiętaj jednak o tym, aby najpierw odpowiednio go zabezpieczyć.

Solidne oklejenie pudła taśmą to także jedno z najważniejszych zadań. Zapobiegnie to jednej z najczęściej przydarzających się katastrof – przerwaniu spodu kartonu i wysypaniu się jego zawartości na ziemię. Aby podczas przeprowadzki ułatwić sobie lokalizowanie poszczególnych pakunków, pamiętaj o czytelnym opisaniu go.

Po odpowiednim zapakowaniu przychodzi czas na transport, podczas którego należy zadbać o to, aby pudła nie przemieszczały się, nie spadały, ani nie przewracały. Nieumiejętne prowadzenie samochodu i złe zapakowanie książek może sprawić, że setki drobnych drgań uszkodzą zawartość pakunków. Na szczęście w obecnych czasach usługi dobrych firm przeprowadzkowych mogą być tanie. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, sprawdź nasz cennik i daj się pozytywnie zaskoczyć! Zapraszamy klientów z Krakowa i Małopolski.