Zmieniasz miejsce zamieszkania? Zastanawiasz się, jak przewieźć swoje rzeczy i meble z jednej lokalizacji na drugą? O ile perspektywa mieszkania w nowym miejscu jest bardzo przyjemna, a o tyle wizja przewozu dobytku nierzadko bywa powodem silnego stresu. Jeśli przygotowujesz się do przeprowadzki w Krakowie, zapoznaj się z tym artykułem. Podpowiadamy w nim, co zrobić, żeby sprawnie i bez najmniejszych problemów zorganizować bezpieczny wywóz mebli oraz tani transport.
1. Po pierwsze: nie panikuj
Ta rada może się wydawać banalna, ale tylko zachowanie spokoju gwarantuje sukces przedsięwzięcia. Nie panikuj na zapas, ponieważ nerwy nie przysłużą się niczemu dobremu. Myśl logicznie, dokładnie zaplanuj kolejne etapy przeprowadzki i konsekwentnie je realizuj. Najlepiej sprawdzi się metoda małych kroków. Jeśli solidnie się przygotujesz, wszystko pójdzie jak z płatka!
2. Po drugie: działaj taktycznie i nie przepłacaj
Podczas przygotowań najistotniejszą kwestią jest właściwe zabezpieczenie dobytku. Solidnie zapakowane naczynia, kruche przedmioty, ulubione meble oraz tekstylia będzie można sprawnie i bezpiecznie przewieźć. Na pewno sprawdzą się duże kartony, grube, pojemne worki na śmieci, stare gazety taśmy, białe kartki, markery, duże nożyczki albo poręczny nożyk do tapet. Jeśli chodzi o pudła, warto zgromadzić je już wcześniej, ale nie trzeba ich kupować. Kartony, które doskonale nadają się do pakowania, można zdobyć w sklepach odzieżowych, marketach, a nawet osiedlowych delikatesach. Do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów takich jak szło czy porcelana wystarczą gazety, a nawet ulotki zalegające w skrzynce pocztowej.
3. Po trzecie: zatroszcz się o drobiazgi
Owinięte papierem naczynia można układać w dużych pudłach, natomiast do pakowania książek idealnie sprawdzą się nieduże kartony. Po bokach wytnij trójkąty, które ułatwią uniesienie ciężaru. Ubrania możesz spakować do grubych worków, a także sportowych toreb, których nie brakuje w żadnym domu. Aby zatroszczyć się o kruche przedmioty, w szczeliny w pudłach powkładaj pluszaki, apaszki i szaliki. Warto też pamiętać o tym, by biżuterię czy rodzinne pamiątki trzymać razem w jednym miejscu. Pudła należy opisać zgodnie z zawartością. Na kartonie czy worku można też dopisać hasła 'kuchnia’ czy 'salon’, by od razu było wiadomo, w którym pomieszczeniu mają się znaleźć.
Zajmij się też sprzętami gospodarstwa domowego. Kilka dni przed przeprowadzką rozmroź lodówkę, dokładnie opróżnij pralkę i zmywarkę. Sprzęt audiovideo pakuj razem z odpowiednimi kablami i pilotami, żeby uniknąć późniejszego zamieszania i problemów z odnalezieniem potrzebnych elementów.
4. Po czwarte: wykorzystaj sprytne tricki
Podczas pakowania warto wykorzystać kilka sprytnych sztuczek:
- Aby dodatkowo zabezpieczyć ulubione kieliszki czy miski, ich wnętrza można wypełnić papierowymi kulami, które bardzo dobrze chronią przed stłuczeniem. Nie trzeba ich kupować – można je zrobić ze zwykłych gazet.
- Zabezpiecz materace przed zabrudzeniem, nakładając na nie po dwa prześcieradła z gumką. Jedno nałóż na wierzch, a drugie od spodu. Po przeprowadzce wystarczy wyprać brudne prześcieradła.
- Aby uchronić lustro przed wstrząsami, na całej tafli naklej duży znak X z taśmy malarskiej.
- Miej pod ręką apteczkę w razie niespodziewanych sytuacji.
5. Po piąte: zaufaj profesjonalistom
Aby nie brać wszystkiego na swoje barki i załatwić sprawę niemal od ręki, warto zdać się na usługi profesjonalnej firmy. Usługi przeprowadzkowe w Krakowie można zamówić w bardzo przystępnej cenie. Już podczas rozmowy telefonicznej z osobami prowadzącymi tego typu działalność można oczekiwać konkretnych informacji dotyczących terminów i szczegółów realizacji usługi. Doświadczony pracownik podpowie, na co zwrócić uwagę, a także omówi, jak wygląda pakowanie i przewóz mebli. Zdając się na pomoc innych, przeprowadzka może odbyć się jeszcze sprawniej i bezpieczniej, a przede wszystkim – spokojniej i o wiele szybciej.