Jak spakować rzeczy przed remontem?

19 czerwca 2020

Wszechobecny pył, hałas i bałagan to standardowe elementy, towarzyszące remontowi. Gdy w domu prowadzone są prace budowlane, panuje wszechobecny chaos. Aby zmniejszyć stres związany z całym przedsięwzięciem, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie mebli i sprzętów. Jak to zrobić i czy to w ogóle jest to możliwe? Czy nie lepiej postawić na tymczasowy wywóz wyposażenia? Odpowiadamy poniżej!

Jak pakować rzeczy, żeby nie się nie zniszczyły?

Przed rozpoczęciem prac, cenne przedmioty i meble musisz zabezpieczyć – to oczywiste. Bez względu na to, czy decydujesz się na pozostawienie sprzętów na miejscu, czy masz w planie ich wywóz – zacznij od starannego zapakowania obiektów.

Do mniejszych przedmiotów zorganizuj kartony, które następnie opiszesz, aby nie pogubić się pośród pudeł. Jeśli do spakowania masz szkło, przygotuj dodatkowo papier i folię bąbelkową. W przypadku mebli o wyjmowanych szklanych elementach np. pólkach każdy z ruchowych detali owiń osobno papierem, folią bąbelkową i taśmą, a następnie włóż do pudła, które opiszesz „Uwaga, szkło!”.

Sprzęt rtv i agd wyjątkowo „nie lubi” pyłu. Tak samo sprawa wygląda w przypadku roślin. Już nawet niewielka ilość unoszącego się w powietrzu przez dłuższy czas kurzu może na stałe zniszczyć urządzenia elektroniczne i zaszkodzić kwiatom. Drobna struktura pyłu sprawia, że łatwo przenika on nawet przez teoretycznie szczelne warstwy. Dlatego trudno wskazać sposób pakowania, który skutecznie ochroni te elementy.

Całkowite zabezpieczenie rzeczy przed zniszczeniem to skomplikowana sprawa. Dlaczego? Czytaj dalej.

Spakować i schować czy wywieźć?

Nie ma wątpliwości co do tego, że najbezpieczniejszą opcją jest spakowanie i… wywiezienie rzeczy oraz mebli. W trakcie remontu może wydarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji. Bez względu na to, jak fachową ekipę remontową zatrudnisz, nie można wykluczyć zaistnienia zwykłych ludzkich błędów lub pecha. Czasem chwila wystarczy, aby popełnić kosztowny błąd – rozlać farbę, uszkodzić mebel lub urządzenie agd np. przy wnoszeniu sprzętu budowlanego.

Do zabezpieczenia rzeczy, których nie możesz ruszyć z miejsca np. mebli w zabudowie kup grubą folię ochronną i solidną taśmę. Warto starannie osłonić każdą część przedmiotów, aby po powrocie do odświeżonego lokum nie mieć do siebie pretensji, że coś zostało zarysowane lub poplamione.

Jeśli dysponujesz wolnym wnętrzem, garażem lub suchą piwnicą w domu – szczelnie owinięte lub schowane do pudeł przedmioty umieść w tych przestrzeniach. Sprawa komplikuje się, gdy remont obejmuje każde pomieszczenie domu lub firmy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest transport wyposażenia na czas remontu w inne miejsce. Prace budowlane w domu to także doskonały moment na wyrzucenie tego, co zbędne.

Jak przetransportować rzeczy przed remontem

Wywiezienie rzeczy to proces logistyczny, który wymaga zaplanowania. Przede wszystkim – na transport przedmiotów przeznacz wystarczającą ilość czasu. Nie spiesz się, gdyż nawet najlepiej zapakowane obiekty mogą ulec uszkodzeniu przy nieostrożnej lub zbyt szybkiej jeździe. Wynajmij auto o odpowiednich gabarytach, umożliwiające zabezpieczenie przewożonych elementów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, za którymi warto podążać zanim zamówi się usługę transportową.

  • Zapakuj elektronikę w oryginalne pudło ze styropianowymi zabezpieczeniami lub owiń ją w folię bąbelkową i schowaj do grubego kartonu.

  • Zabezpiecz szkło, pokrywając je warstwą papieru, np. starych gazet oraz ułóż szczelnie w pudle, wypełniając wolną przestrzeń zmiętymi gazetami.

  • Zamknij wszystkie szuflady i szafki na klucz lub zaklej je taśmą w przypadku braku zamka. Następnie usuń ruchome elementy mebli, szczególnie gdy są szklane.

Bezpieczne pakowanie to sztuka. Więcej porad dotyczących przewożenia roślin, mebli czy sprzętu elektronicznego znajdziesz na naszym blogu.

A jeśli nie masz czasu na zabezpieczanie swojego mienia lub nie jesteś pewien, czy zrobisz to prawidłowo – skontaktuj się z nami ! Wieloletnie doświadczenie sprawia, że zrealizujemy dla Ciebie sprawną, profesjonalną i kompleksową usługę pakowania oraz transportu. W ten sposób będziesz mógł zająć się bieżącymi sprawami i spokojnym doglądaniem postępu prac remontowych. Zapraszamy!