Jak transportować rośliny podczas przeprowadzki?

26 maja 2020

Domowe kwiaty to elementy, które wnoszą do wnętrza życie. Wielu z nas związuje się ze swoimi roślinami i trudno się temu dziwić. Wyhodowanie pięknego okazu wymaga czasu i troski. Jeśli w Twoim domu są piękne egzemplarze, które koniecznie chcesz przenieść na nowe miejsce – ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak transportować liściaste ozdoby, aby dotarły w całości i cieszyły Cię jeszcze przez długi czas!

W jakich autach najlepiej przewozić kwiaty?

Przede wszystkim należy pamiętać, że mamy do czynienia z organizmem żywym wrażliwym na zmiany i brak komfortu, nie mówiąc o uszkodzeniach mechanicznych. Samochód, którym będziesz przewozić Twoją domową dżunglę, powinien:

  • być wystarczająco duży, aby zapewnić swobodę liściom i gałęziom,

  • umożliwiać dobre zabezpieczenie przedmiotów wewnątrz,

  • pozwolić Ci na wyregulowanie temperatury.

Jeśli trasa przeprowadzki jest długa, a roślin wiele, dobrze jest wynająć specjalne dostawcze auto. Najlepiej, aby był to model z okienkiem, przez które wpadną do środka promienie słoneczne. A jeśli nie masz pewności, czy będziesz potrafił takim samochodem sprawnie i bez szkód dla przewożonej zawartości się poruszać – skontaktuj się z nami. W firmie przeprowadzkowej Lajkonik z Krakowa skorzystasz z usługi profesjonalnego transportu. Nasza ekipa nie tylko przyjedzie odpowiedniej wielkości autem, ale także ze znawstwem i taktem spakuje Twoje rośliny.

Niezwykle ważna jest znajomość trasy przy przewożeniu wrażliwych elementów. Wystarczy kilka dziur w jezdni czy „wyrastających spod ziemi” progów zwalniających i Twoje ukochane kwiaty mogą doznać poważnego uszczerbku.

Jak transportować doniczki?

Czy Twoje rośliny zasadzone są w pięknych, ceramicznych donicach? Jeśli tak, rozważ przesadzenie ich na czas przeprowadzki do lekkich plastikowych pojemników. Przełożenie Twoich zielonych ozdób do nietłukących osłonek jest konieczne w przypadku długich międzymiastowych lub międzynarodowych tras. Jeśli natomiast przenosisz się w obrębie miasta lub nie chcesz fundować kwiatom takiego „szoku”, starannie przygotuj się do transportu.

Zacznij od zabezpieczenia donic. Aby dobrze przygotować je do podróży, zorganizuj:

  • karton z kilkuwarstwowej tektury,

  • folia bąbelkowa,

  • taśma klejąca,

  • folia strech,

  • stare gazety i papier.

Inaczej szykuje się do przewozu małe, a inaczej duże kwiaty. Poniżej znajdziesz szczegóły.

Przewóz roślin a przeprowadzka

Jak transportować małe kwiaty?

Bez względu na wielkość liściastej ozdoby, przed rozpoczęciem pakowania jej, sprawdź dobrze, czy nie lęgną się na niej szkodniki. Jeśli nie wyleczysz okazu przed podróżą, choroba może rozprzestrzenić się w transporcie. Gdy już masz pewność, że będziesz wieźć ze sobą same zdrowe egzemplarze, przejdź do pakowania.

Mniejsze donice owiń papierem, a jeśli zdecydowałeś się przewozić ceramiczne osłonki – także folią bąbelkową. Ustaw rośliny w kartonie jedna obok drugiej. Niech nie będzie między nimi wolnej przestrzeni, a wszelkie dziury wypełnij gazetami, co zapewni im dodatkową stabilność. Podpisz pudło i pamiętaj, aby dzień przed wyjazdem nie podlewać ziemi.

Jak transportować duże kwiaty?

Większe okazy wymagają nieco innego przygotowania. Jeśli gałęzie są bardzo rozłożyste, rozważ delikatne przywiązanie ich sznurkiem. Wysokie łodygi koniecznie zabezpiecz kijkiem. Niezwykle ważne w przypadku dużych roślin jest owinięcie donicy np. foliowym workiem. W ten sposób zapobiegniesz wysypywaniu się ziemi podczas transportu.

Najtrudniejsze w przewozie dużych okazów jest ich odpowiednie przymocowanie wewnątrz samochodu. Należy zrobić to wystarczająco solidnie, aby zapobiec przesuwaniu się obiektu i odpowiednio delikatnie, aby go nie uszkodzić.

Jeśli swoją przeprowadzkę realizujesz podczas zimnych miesięcy, ogranicz do minimum czas, w którym kartony z tzw. żywą zawartością będą narażone na działanie chłodu. A jeśli boisz się o swoje rośliny i wolisz zlecić ich przewiezienie profesjonalistom – skontaktuj się z nami!

Firma przeprowadzkowa Lajkonik z Krakowanajtańszy transport!

Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że do potrzeb klienta podchodzimy indywidualne. W jakościowej realizacji zleceń pomaga nam doskonałą znajomość topografii województwa małopolskiego, specjalistyczny sprzęt i godni zaufania fachowcy. Oferujemy konkurencyjne ceny – przekonaj się! Pomożemy Ci przenieść wszystko, na czym Ci zależy w nowe miejsce, abyś mógł szybko poczuć się „jak w domu”. Zapraszamy do kontaktu!