Od czego zacząć przeprowadzkę?

29 czerwca 2020

Organizowanie przeprowadzki może przyprawić o ból głowy. Zgromadzonych przez lata rzeczy jest przecież tak dużo! Czym zająć się najpierw? Jak poukładać kolejność realizowanych zadań, aby usprawnić i przyspieszyć proces, a nie skomplikować? Dowiedz się z tego artykułu!

Od czego zacząć pakowanie rzeczy?

Paradoksalnie, pakowanie warto zacząć od… jedzenia. Jeśli wiesz, że niedługo czekają Cię przenosiny, w pierwszej kolejności zacznij wykorzystywać wszystkie zapasy z kuchennych szafek. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy z bólem serca będziesz musiał pozbywać się na szybko kilogramów jakościowych produktów spożywczych.

Po drugie: zrób porządek i wyrzuć lub rozdaj wszystko, co zbędne. Pozbycie się tego, co „kiedyś się przyda” wymaga siły woli, ale to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie objętości przenoszonego bagażu. Zachęcamy do zrobienia tego jak najwcześniej i podzielenia się zbędnymi rzeczami z bliskimi lub organizacjami pożytku publicznego. W ten sposób Twoja przeprowadzka stanie się bardziej ekologiczna.

Następnie zaplanuj dobrze każdy z etapów realizacji i zaopatrz się w niezbędne opakowania i akcesoria:

 • różnej wielkości kartony (także takie z grubszymi ściankami),

 • papier do owijania np. stare gazety,

 • solidną taśmę klejącą,

 • folię bąbelkową

 • etykiety do oklejania pudeł i markery,

 • worki próżniowe na pościel.

Spisanie wszystkiego, co chcesz wywieźć, na kartce pomoże Ci oszacować ilość potrzebnych kartonów. Pakowanie zacznij od tego, co nie jest Ci niezbędne na co dzień, np. od:

 • książek, dokumentów i bibelotów,

 • ubrań, które nie są odpowiednie na daną porę roku,

 • zapasowej pościeli i ręczników.

Jeśli gdzieś w piwnicy czy garażu masz oryginalne pudła od sprzętów rtv i agd, koniecznie je przygotuj. Nie ma lepszego sposobu transportowania urządzeń elektronicznych, jak w opakowaniach, w których zostały kupione. Kartony z delikatną zawartością oznacz widocznym napisem „Uwaga, szkło!” lub „Ostrożnie!”.

Co zrobić z meblami?

Warto zacząć od wymierzenia mebli, aby ocenić możliwość ich przewiezienia. Przy większych sztukach konieczne będzie także oszacowanie ciężaru elementów wyposażenia. Może okazać się, że będzie trzeba na czas transportu rozmontować umeblowanie.

Jeśli boisz się o swoje meble lub masz w domu antyki, postaw na fachowców. Wyręczą Cię oni w starannym rozłożeniu umeblowania na części, opakowaniu go i bezpiecznym przewiezieniu. W przypadku, gdy decydujesz się na samodzielny transport, koniecznie weź pod uwagę poniższe wskazówki.

 • Zamknij szuflady na klucz lub zaklej je taśmą. Zrób to delikatnie, aby nie zniszczyć ich powierzchni.

 • Nie zapomnij przykleić klucza do mebla lub dokładnie go opisać i schować w miejsce, które do tego przeznaczysz.

 • Wyjmij wszystkie ruchome elementy z mebla i zabezpiecz je papierem lub folią bąbelkową, po czym schowaj kartonie i oznacz go. Dotyczy to szczególnie części wykonanych ze szkła oraz innych kruchych materiałów.

Wynajmij auto o odpowiednich gabarytach, które zapewni możliwość unieruchomienia obiektów. Uchroni Cię to przed konsekwencjami niespodziewanych sytuacji na drodze.

Jak przetransportować się do nowego domu?

Odpowiedź brzmi – bez pośpiechu i z dobrym planem. Niezwykle istotna jest kolejność przewożenia przedmiotów i zadbanie o zapas czasu. Pakowanie rozpocznij z wyprzedzeniem i zacznij od schowania do pudeł rzeczy najmniej przydatnych. Pośpiech to zły doradca. Zwiększy on stres i wprowadzi chaos w pakowanie, co utrudni rozeznanie się w dobytku na nowym miejscu i zwiększy szanse na uszkodzenie rzeczy.

Dotyczy to również samego transportu, w którym najlepiej zabezpieczone przedmioty mogą ulec zniszczeniu. Rozeznaj się w trasie, którą będziesz przewozić swoje wyposażenie i zarezerwuj na to czas w tygodniu o poranku lub w weekend. Takie planowanie pozwoli Ci ominąć korki i trąbiących na ostrożnie jadące auto kierowców.

Mniejsze rzeczy możesz przewieźć samochodem osobowym. W kwestii większych i wrażliwych elementów warto ich transport zlecić profesjonalistom. Nasza firma oferuje zarówno kompleksowe usługi przeprowadzkowe , jak i możliwość wynajęcia auta z kierowcą , który dowiezie Twoje mienie bezpiecznie do wyznaczonego miejsca. Zaoszczędzimy Twój czas, a ceny firmy Lajkonik pozytywnie Cię zaskoczą. Zapraszamy!